KIINAN VIISUMI ja sen haku,
Koska 09.3.2009 Kiinan viisumia ei Suomessa voi enää voi anoa Kiinan konsulaatista postitse, toimii Traveller Oy/Ab matkatoimisto asiamiehenä ja hoitaa viisumin hakemisen puolestanne.
Voitte postittaa meille anomuksen, passin, kuvan sekä kopion lentovarauksesta ja hotellin nimen ja osoitteen (jos tiedossa viisumia haettaessa).
Toimitusaika on n 4 arkipäivää + postin kulkuun kuluva aika.
Opiskelija tms. viisumia varten tarvitaan myös kutsu oppilaitoksesta.
- anomus täytetään englanniksi ja kuva saa olla värillinen tai MV. Kuvan on kuitenkin oltava oikea ns. passikuva,
- passin on oltava voimassa vielä 6 kuukautta viisumin päättymisen jälkeen ja passissa oltava 2 tyhjää sivua viisumia varten.
Voitte laittaa mukaan myös maksetun palautuskirjekuoren.
Viemme ja noudamme valmiin passin viisumeineen konsulaatista ja postitamme sen laskua vastaan teille takaisin. Toimitusaika on n.yksi viikko.
Traveller Oy:n toimitusmaksu on 35 EUR / viisumi. Lisäksi perimme viisumin hinnan alk 60 EUR / viisumi.
Turistiviisumeita on erilaisia ja erihintaisia;
Hinnat suomalaisille alk 1.5.2010
kertaviisumi 60 EUR
2 x viisumi 90 EUR
6kk monikertaviisumi 120 EUR
12kk monikerta viisumi 180 EUR
Saman päivän toimituksen pikalisä 33 EUR
Seuraavan päivän toimituksen pikalisä 23 EUR
Messuille ja business neuvotteluihin voi mennä turistiviisumilla.
Turistiviisumilla pitää mennä Kiinaan 3 kk sisällä sen myöntämisestä, ja sillä voi oleskella Kiinassa max 30 pv ellei sitä ole anottu pidemmälle oleskeluajalle.
Toimistomme on Helsingissä: Kasarmikatu 26
Avoinna arkisin 09.00 - 17.00
Postiosoite:
Oy Traveller Ab
PL 313
00131 Helsinki
puh 09-660002
1.11.2009 lähtien ei käteinen raha kelpaa maksuvälineenä konsulaatissa:
http://www.chinaembassy-fi.org/eng/lsfw/t620568.htm